Економічний Портал Чернігівської області

Огляд, статті Єврорегіон «Дніпро» Проекти ТКС Нормативно-правова база ТКС
Співробітництво з Республікою Білорусь

ukraina_i_belarusБілорусь - наш сусід, тому не дивно, що Україна приділяє торгівлі та економічному співробітництву з нею особливу увагу. За 8 місяців 2016 року товарообіг між країнами склав $2,3 млрд, що на 9% більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року (з них $537,4 млн - український експорт та $1,76 млрд - імпорт).

Заступник Міністра Юрій Бровченко та заступник Міністра промисловості Білорусі Дмітрій Корчик зустрілися, щоб обговорити розвиток промислової кооперації у 2017-2020 році. Планується, що Україна і Білорусь будуть спільно виробляти тролейбуси, розширять модельний ряд ліфтів спільного виробництва. Планується організація ряду спільних виробництв - наприклад, сільськогосподарської техніки спільно з холдингом “Гомельмаш”.

“Розвиток співпраці у сфері машинобудування - один із головних пріоритетів українсько-білоруської співпраці. У підготованій Дорожній карті з розвитку співробітництва на 2017-2020 роки відображені у першу чергу проекти машинобудівництва, зокрема виробництва тракторів, зерно- і кормозбиральних комбайнів, вагонів, будівельної і комунальної техніки”, - розповів заступник Міністра Юрій Бровченко.

Його білоруський колега Дмітрій Корчик підтвердив, що “промисловість України та Білорусі доповнюють один одного та постійно зростають”.

Джерело


 

Білорусь і Україна домовилися про зняття бар'єрів у торгівлі

95201Білорусь і Україна домовилися про зняття бар'єрів у торгівлі під час засідання міжурядової білорусько-української змішаної комісії з питань торгово-економічного співробітництва.

Зокрема, вдалося вирішити проблемні питання з поставками білоруського цементу в Україні.  Знято також обмеження щодо постачання реактивного палива для заправки літаків - воно діяло майже півроку.  Білорусь і Україна домовилися також скласти дорожню карту, де будуть визначені терміни і виконавці конкретних заходів.

Країни розраховують в найближчі роки повернутися до пікового товарообігу в $ 8 млрд, який був досягнутий в 2012 році. Ключовим напрямком співпраці стане промислова кооперація. В Україні вже створено 6 складальних виробництв білоруської техніки (трактори МТЗ, комбайни "Гомсільмаш", ліфти "Могильовліфтмаш", вантажна техніка та тролейбуси МАЗ).  Ступінь локалізації складальних виробництв в Україні варіюється в діапазоні від 15% до 70% по різних видах техніки. 

Джерело


 

Пріоритетні напрямки транскордонного співробітництва Чернігівської та Гомельської областей: від ідей до конкретних результатів

logo531 жовтня 2016 року в центрі і перепідготовки підвищення кваліфікації працівників органів державної влади (м.Чернігів) в рамках проекту «Міжнародне Міжсекторне партнерство з розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України і Білорусі» Центром транскордонного співробітництва (Чернігів) за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського фонду (Словаччина) був організований українсько-білоруський круглий стіл «Пріоритетні напрямки транскордонного співробітництва Чернігівської та Гомельської областей: від ідей до конкретних результатів».

 Захід був проведений за участю представників найбільш активних громадських організацій і місцевих органів державної влади Чернігівської та Гомельської областей, які зацікавлені в подальшому розвитку транскордонних контаreceived_1631519253541098тів двох регіонів шляхом підготовки і реалізації спільних ініціатив в різних сферах.

 Даний круглий стіл був присвячений пошуку точок дотику і визначення пріоритетних напрямків транскордонного співробітництва громадкості і місцевої влади прикордонних регіонів України та Білорусі з метою подальшої реалізації спільних проектів і досягненню конкретних результатів. Крім цього, учасники заходу обговорили найбільш ефективні фінансові інструменти, які можуть бути використані ініціативними групами для втілення в життя існуючих проектних ідей.

 Під час вітального слова начальник відділу зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності та міжрегіонального співробітництва Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністраціі Віктор Власенко коротко ознайомив учасників заходу з нинішнім станом торгово-економічних зв'язків Чернігівської області з Гомельським регіоном, наголосив на важливості подальшого розвитку транскордонного співробітництва на кордоні України і Республіки Білорусь, а також висловив готовність підтримувати спільні ініціативи громадських організацій прикордонних регіонів з позицій місцевих органів влади.

 У свою чергу головний спеціаліст відділу зовнішніх зв'язків, зовнішньоекономічної діяльності та міжрегіонального співробітництва Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністраціі Леся Козачок більш детально зупинилася на законодавчих аспектах транскордонної співпраці, останніх ініціативах українського парламенту і уряду в цій сфері, а також найбільш пріоритетних напрямках транскордонного взаємодії Чернігівської та Гомельської областей. Зокрема, Л.Козачок підкреслила, що за результатами останніх парламентських слухань в Україні було прийнято рішення вдосконалити законодавчу базу у сфері транскордонного співробітництва та створити дієві механізми фінансування транскордонних ініціатив. Крім того, в серпні цього року Кабінет Міністрів України затвердив Державну програму розвитку транскордонного співробітництва на 2016-2020 роки, яка визначає пріоритетні напрямки та основні завдання розвитку транскордонного співробітництва на найближчі роки, механізм її реалізації, обсяги і джерела фінансування. Програмою передбачається реалізація 25 проектів транскордонного співробітництва, які спрямовані на розвиток інфраструктури прикордонних регіонів України, охорону навколишнього середовища. При цьому, за словами фахівця, на сьогоднішній день однією з головних проблем на місцевому рівні є брак досвіду в підготовці та реалізації транскордонних проектів, що має долатися за рахунок впровадження спеціальних навчальних програм.

 received_1631519170207773Про готовність розвивати співпрацю з українськими громадськими організаціями в соціальній сфері розповіла Олена Трубарова, директор білоруської громадської організації «Молоді християнські жінки», яка займається питаннями гендерної рівності, запобігання торгівлі людьми, профілактикою насильства в сім'ї, сприянням у пошуку роботи для окремих категорій громадян РБ.

Піднімаючи питання про проблемні аспекти та перспективи розвитку транскордонного співробітництва на українсько-білоруському прикордонні, президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень Євген Романенко наголосив, що на сьогоднішній день спостерігається тенденція до «занурення влади України та Білорусі в рішення своїх внутрішніх проблем» і «відсунення тематики транскордонного співробітництва на другий або третій план ». Експерт також висловив думку про те, що в нинішніх умовах громадські організації не мають реальних можливостей серйозно впливати на розвиток економічних контактів прикордонних регіонів або рішення проблем облаштування пунктів пропуску на українсько-білоруському кордоні, оскільки ці напрямки співпраці лежать в площині взаємодії регіональних влад України і Білорусі . У той же час, на думку Є.Романенком, в нинішніх умовах важливим завданням неурядових організацій та місцевої влади Чернігівської та Гомельської областей є збереження і активізація тих напрямків співпраці, які дозволяють підтримувати і розвивати взаємини між представниками культури, науки, освіти, спорту, ЗМІ і громадських організацій. Перспективними напрямками, за словами експерта, є також навчання представників ініціативних груп основам проектного менеджменту, вивчення досвіду прикордонного та міжрегіонального співробітництва країн Європейського Союзу, дослідження актуальних проблем на рівні районів Чернігівської та Гомельської областей з метою подальшого сприяння їх вирішенню.

 У другому блоці круглого столу українські та білоруські учасники обговорили існуючі можливості фінансування проектних ініціатив представників Чернігівської та Гомельської областей. За словами директора Гомельського регіонального агентства економічного розвитку Віктора Бурого, в умовах нестачі або повної відсутності підтримки транскордонного співробітництва з боку держави необхідно використовувати наявні можливості зовнішнього фінансування. Зокрема, білоруський фахівець запропонував проаналізувати перспективи використання деяких програм таких європейських і американських донорських організацій як Фонд ім. Фрідріха Еберта, GIZ, USAID, Фонд «Євразія» та ін.

 У свою чергу член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, Координатор Робочої групи № 2 «Економічна інтеграція та зближення з політиками ЄС» Юрій Вдовенко повідомив про можливість використання в найближчій перспективі механізму регрантінга в рамках Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства для реалізації проектів у транскордонній сфері . Експерт також підтвердив можливість ефективної співпраці з німецьким Фондом ім. Фрідріха Еберта, який активно підтримує громадські ініціативи українських і білоруських організацій, в т.ч. транскордонного характеру. Говорячи про підвищення ефективності транскордонної взаємодії між Гомельської та Чернігівською областями, Ю.Вдовенко звернув увагу регіональних чиновників на досвід європейських країн, в місцевих органах влади яких існують фахівці, що відповідають виключно за підготовку та реалізацію транскордонних проектів. Крім цього, український експерт запропонував білоруським колегам в майбутньому зробити акцент на реалізації спільних ініціатив на рівні прикордонних районів Чернігівської та Гомельської областей, що має полегшити процес робочої комунікації і досягнення кінцевих результатів.

received_1631519453541078

Заступник голови Ради Громадської організації «Центр транскордонного співробітництва» Борис Уваров коротко висвітлив можливості використання громадськими організаціями, вищими навчальними закладами та ЗМІ Чернігівської та Гомельської областей програми Міжнародного Вишеградського фонду «Visegrad 4 Eastern Partnership», яка спрямована на підтримку транскордонних ініціатив країн Східного партнерства в сфері культури, науки і досліджень, освіти, молодіжних обмінів, просування туризму, розвитку громадянського суспільства та підтримки процесу реформ.

 По завершенні основної частини заходу між представниками Центру транскордонного співробітництва (Чернігів) та громадської організації «Асоціація дітей і молоді» (Гомель) була досягнута попередня домовленість в контексті активізації молодіжного співробітництва прикордонних регіонів. Зокрема, білоруська сторона запропонувала українським колегам розглянути питання про участь молоді з Чернігівської області в заходах на території Гомеля, присвячених профілактиці СНІДу, які повинні бути організовані в грудні цього року.

 За підсумками круглого столу прийнято спільне рішення організувати в рамках підсумкової конференції проекту в 2017 році т.зв. Форум партнерів, який дозволив би зібрати воєдино представників місцевої влади, а також найбільш активних громадський організацій, вищих навчальних закладів, ЗМІ Чернігівської та Гомельської областей для встановлення робочих контактів, обміну досвідом та обговорення спільних проектів за тематичними напрямками.


 

 

Круглий стіл «Через зміцнення міжсекторного партнерства до розвитку транскордонного співробітництва

    logo518 жовтня 2016 року в Гомельській області в рамках міжнародного проекту «Міжсекторне партнерство у розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України і Білорусі» Центром транскордонного співробітництва (Чернігів ) за підтримки Гомельського регіонального агентства економічного розвитку (Гомель) був організований круглий стіл «Через зміцнення міжсекторного партнерства до розвитку транскордонного співробітництва».

    Участь в заході взяли представники громадських організацій та місцевих органів державної влади Чернігівської та Гомельської областей, зокрема, Комітету економіки Гомельського обласного виконавчого комітету, Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації, Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради, центру транскордонного співробітництва, Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень, Гомельського регіонального агентства економічного розвитку, ГО «АСДЕМО», МБГО "Допомога дітям Чорнобиля», ГО «Оракул», ГО «Надію дітям», Чернігівського центру інвестицій та розвитку.

    В ході заходу його учасники обговорили ряд проблемних аспектів взаємодії Чернігівської та Гомельської областей в області транскордонного співробітництва, проаналізували існуючі фінансові механізми, які можуть бути використані владою і громадськістю прикордонних регіонів для реалізації спільних проектів, а також домовилися про проведення в 2016 році деяких спільних заходів в сфері культури та молодіжної політики.

    Відкриваючи круглий стіл координатор проекту, заступник голови Ради Центру транскордонного співробітництва Борис Уваров коротко ознайомив учасників заходу з цілями проекту та завданнями, які мають бути реалізовані в його рамках, закликав обговорити можливі напрямки співпраці Чернігівщини та Гомельщини, а також джерела фінансування спільних ініціатив.

    Директор Гомельського регіонального агентства економічного розвитку Віктор Бурий в ході своєї презентації зробив акцент на можливостях зміцнення партнерства прикордонних регіонів через інструменти Європейської політики сусідства ЄС та інших донорських організацій. При цьому він навів приклади кращих проектів, які були реалізовані громадськими організаціями Гомельської області за останні роки. У той же час, В.Бурий підкреслив, що в Республіці Білорусь існують складнощі з реалізацією проектних ініціатив, які фінансуються міжнародними організаціями, оскільки білоруське законодавство передбачає обов'язкову реєстрацію таких проектів в центральних органах влади, що часто забирає досить багато часу і не сприяє підтримці необхідної динаміки розвитку транскордонного співробітництва.

    У свою чергу заступник начальника управління - начальник відділу у справах сім'ї, молоді та спорту Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради Валерій Семенець, який вже понад 13 років займається питаннями молодіжної політики Чернігова та області, поділився з учасниками заходу своїми думками про перспективи розвитку співпраці між молодіжними організаціями, студентами та учнями Гомельської та Чернігівської областей, а також підкреслив, що недавно підписана Угода про співпрацю в торговельно-економічній, науково-технічній та культурно-освітній сфері між містом Черніговом (Україна) і містом Гомелем (Республіка Білорусь ) на період 2017-2018 років має сприяти активізації контактів по лінії молодіжної політики між містами.

   Під час обговорення конкретних проектів і напрямів співпраці Чернігівської та Гомельської областей директором Гомельської громадської організації «АСДЕМО» Володимиром Ковзелевим було озвучено пропозицію про участь української молоді в деяких заходах на території Гомеля, які планує організувати його організація в грудні цього року. При цьому білоруський активіст звернувся до представника української делегації В.Семенцу посприяти в пошуку зацікавлених молодіжних організацій на території Чернігова та Чернігівської області, які могли б приєднатися до вищевказаних заходів та внести свій вклад в розвиток молодіжних контактів прикордонних областей.

   Практичними прикладами взаємодії громадськості і влади в сфері транскордонного співробітництва з учасниками круглого столу поділився також президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень (Чернігів, Україна) Євген Романенко. З огляду на великий досвід роботи експерта, як в місцевих органах державної влади, так і в суспільній сфері, Є.Романенка висловив свою думку про найбільш дієві механізми співпраці представників влади та громадських організацій, які сприяли б синергетичного ефекту і системній роботі за рішенням загальних транскордонних проблем на -Українсько білоруському прикордонні.

    Крім цього, директор МБГО "Допомога дітям Чорнобиля» Геннадій Корецький розповів про досвід співпраці його організації з місцевими органами влади Гомельської області в процесі реалізації деяких проектів і організації оздоровчих поїздок білоруських дітей за кордон. При цьому громадський діяч підкреслив важливість подальшого розвитку транскордонного співробітництва Чернігівської та Гомельської областей для зміцнення міжрегіональних зв'язків і спільного вирішення загальних проблем.

   Завершуючи захід, координатор проекту Б.Уваров анонсував тематику наступних круглих столів для представників двох прикордонних регіонів, які заплановані на листопад-грудень 2016 року і будуть присвячені пошуку найбільш актуальних проблем на українсько-білоруському прикордонні, шляхів їх вирішення та джерел фінансування відповідних двосторонніх ініціатив.


 

Круглий стіл з питань транскордонного співробітництва

1Днями у Навчально-науковому інституті економіки ЧНТУ відбувся круглий стіл «Ефективна взаємодія органів влади та громадських організацій у сфері транскордонного співробітництва». Учасниками заходу стали представники органів державної влади, громадських організацій, вищих навчальних закладів України та Білорусі.

Під час круглого столу присутні обговорили стан та проблемні аспекти взаємодії місцевих органів влади та громадських організацій України та Білорусі у сфері транскордонного співробітництва, а також сформульовано науково-практичні рекомендації і пропозиції щодо вдосконалення механізмів міжсекторного партнерства влади та громадськості Чернігівської і Гомельської областей для вирішення проблем у транскордонній сфері.

Із пропозиціями щодо дієвих механізмів налагодження міжсекторного партнерства влади та громадськості для вирішення спільних транскордонних проблем виступив начальник відділу зовнішніх зносин Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації Віктор Власенко.

Круглий стіл було проведено у рамках проекту «Міжсекторне партнерство у розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України та Білорусі», що реалізується Центром транскордонного співробітництва (Україна) за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду в партнерстві з Гомельським регіональним агентством економічного розвитку (Білорусь), Інститутом стабільності і розвитку (Чехія), Міжнародним центром демократичних перетворень (Угорщина), Центром європейської співпраці (Польща), Карпатським Фондом (Словаччина).


 

1 2 3 4 5 ... 7