16-17 квітня відбувся «Перший національний форум з підтримки експорту»
Дата: 21.04.2015

      0000000eksportforumУ Києві відбувся «Перший національний форум  з підтримки експорту», який проходив за підтримки Кабінету Міністрів України та у співпраці з органами державної влади, Радою підприємців при Кабінеті Міністрів України, Американською торгівельною палатою в Україні, іншими громадськими та бізнес-організаціями.

    Форум став принципово новою в Україні платформою для ефективного діалогу між бізнесом і владою, налагодження тісних та ефективних контактів з міжнародним співтовариством, що у свою чергу сприятиме нарощування українського експорту та залученню інвестицій в економіку України.

    У заході прийняли участь понад 600 учасників та компаній з України, Німеччини, Польщі, Угорщини, Нідерландів, країн Балтії, Білорусії, Казахстану, Китаю тощо. 

   Серед гостей заходу - Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україн Джеффрі Р. Пайєтт, Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні Чжан Сіюнь, заступник Міністра Мінекономрозвитку і торгівлі України Наталія Микольська, Голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Роман Насіров, заступник Міністра фінансів та торгівлі України Олена Макеєва, Голова Ради підприємців при КМУ Леонід Козаченко, посол з особливих доручень МЗС України Олександр Данилейко, президент бізнес-клубу «Київ-Нідерланди» Ханс Рамаєкерс, директор із стратегії ТОВ «Метінвестхолдинг» Руслан Рудницький, комерційний аташе Американської комерційної служби Джеймс Ліндлі, Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко, президент Української зернової асоціації Володимир Клименко, генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук, президент Асоціації свинарів України Артур Лоза, Надзвичайний і Повноважний Посол ПАР в Україні Кристіан Альбертус Басон та інші.

    Президент ТПП України Геннадій Чижиков, відкриваючи Перший національний форум з підтримки експорту привітав учасників заходу від імені організатора - Торгово-промислової палати України, побажав плідної роботи. 

   «Основна мета Форуму - обговорення та визначення шляхів підтримки вітчизняних експортерів у просуванні українських товарів і послуг на ринки країн ЄС, Китаю, традиційні ринки країн Середнього та Ближнього Сходу і Північної Африки та інших країн.

    Одним із перспективних напрямів роботи в Україні є політико-дипломатична підтримка вітчизняних експортерів шляхом розширення існуючих ринків збуту та диверсифікації потоків вітчизняного експорту. Саме для цього, як відомо, була створена Рада експортерів та інвесторів при МЗС України, до складу якої входять представників галузевих спілок і асоціацій, провідних українських підприємств та компаній. До її роботи також залучено також керівників Американської торгівельної палати в Україні, Європейської бізнес-асоціації та Американсько-Української Ділової Ради Обговорення на такому рівні найболючіших питань українських виробників-експортерів створює нові можливості для подальшого втілення заходів з диверсифікації українського експорту, залучення іноземних інвестицій в Україну та надання практичної допомоги малому і середньому бізнесу під час здійснення експортно-імпортних операцій».

    «Ми почули багато думок і пропозицій з найактуальнішого для нашої країни економічного питання - пошуку шляхів розширення експортних можливостей та підтримка українських експортерів. Ті пропозиції та побажання, які будуть внесені під час Форуму, узагальняться Торгово-промисловою палатою та, в разі необхідності, будуть внесені на розгляд Уряду та інших центральних органів влади», - зазначив Геннадій Чижиков.

    Спікерами форуму стали керівники провідних українських та іноземних компаній, інвестиційних та інших фондів, що займаються фінансовою і технічною допомогою, міжнародних і вітчизняних фінансово-банківських установ, страхових компаній, кредитно-експортних агентств.

       Джеффрі Пайєтт, Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні, у своєму виступі наголосив на важливості боротьби з корупцією та підкреслив великий потенціал України як держави.

     - Нині в Україні дуже унікальний та динамічний момент в економіці. Є досягнення уряду в плані більшої прозорості, більшої законності, прогрес у боротьбі з корупцією, яка, як відомо із світових практик, має негативний вплив на торгово-економічну діяльність.

     Джеффрі Пайєтт зазначив, що Україна має всі передумови стати світовою державою, виробником сільськогосподарської продукції і не тільки. - Небагато країн так добре розташовані, як Україна з точки зору природних ресурсів і можливостей. Але рівень продуктивності в Україні значно нижче, ніж в інших країнах світу.

       Україна має потенціал, щоб виробляти продукцію світового класу і створювати компанії світового класу, але потрібна зміна бізнес-стратегії. Важливо мати позитивну державну політику для просування експорту, мати допомогу галузі за рахунок кредитів, через політику уряду, через дипломатичні канали, для того щоб знайти ринки і розвивати ці ринки. У цьому зв'язку, я вітаю те, що ТПП України робить сьогодні.

       Посол закликав використати досвід сусідніх держав, наприклад, Польщі.

       - У цій країні економічні перетворення, радикальна економічна реформа призвела до кардинальних змін, поліпшення стандартів життя та економічного зростання. Я вважаю, що єдиною і найважливішою перешкодою сьогодні в Україні, яка повинна бути подолана, є вплив корупції та корупційних ділових практик. Тепер завдання полягає у відповіді на вимоги українського народу, щоб подивитися, що верховенство закону дійсно застосовується до всіх політиків, всіх економічних груп, до всіх бізнес-груп, - зазначив Посол США в Україні.

   Ян ТОМБІНСЬКИЙ, голова представництва ЄС в Україні,  розповів, як українським експортерам стати конкурентноспроможними на ринку ЄС у контексті підписання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.

     «Я тут, щоб почути ваші думки і зрозуміти, які зараз проблеми в української економіки. З боку ЄС ми дуже зацікавлені в тому, щоб Україна міцно стояла на ногах, а український бізнес добре працював. Скоро буде рік, як ЄС односторонньо скасував усі мита на експорт українських товарів на європейський ринок. Цей асиметричний підхід був підготований для того, щоб допомогти українському бізнесу акумулювати перший капітал. Європейський ринок має свою специфіку. Це ринок найбільшого глобального регулятора. Фінансово він є найбільшим у світі. Він має свої принципи. Зокрема, це принцип домінування споживача над виробником. Споживач - найбільший інструмент для того, щоб покращити конкурентноспроможність. Принцип, за яким працює європейський ринок - це принцип, коли споживач у центрі уваги. Він надає великі можливості малим та середнім підприємствам, бо такі підприємства найбільш реактивні, вони найшвидше реагують на зміни на ринках і на зміни настроїв між споживачами. Україні потрібно орієнтуватися на такий підхід. З боку ЄС ми все робимо для того, щоб підготувати наших українських партнерів до 1 січня 2016 року, коли запрацює всеохоплююча зона вільної торгівлі між ЄС та Україною. У цьому напрямку ще багато чого потрібно зробити. Особливо це стосується надання бізнесу інформації щодо усіх доступних послуг та доступу до кредитів. Європейський банк сьогодні надає кредитні лінії для малого та середнього бізнесу і ми, як представництво ЄС, все робимо для того, щоб надати такий доступ та знизити бар'єр».

      Наталія МИКОЛЬСЬКА, заступник Міністра Мінекономрозвитку і торгівлі України наголосила на основних пріоритетах у роботі Міністерства й закликала до активної співпраці бізнес-асоціації

     Торговий представник України передала учасникам Національного експортного форуму у ТПП України вітання від Міністра економічного розвитку і торгівлі України Айвараса Абромавичуса й зазначила:

       «Звичайно учасники форуму у ТПП України хотіли б почути про експортну політику, про страхування експортних ризиків тощо. Ми, з боку Міністерства, можемо обіцяти Вам роботу за такими принципами. По -перше, плануємо використовувати всі наявні у нас механізми, які є зараз у нашому арсеналі, для того, щоб ефективно просувати експорт, захищати українських експортерів на зовнішніх ринках. По-друге, обіцяємо і закликаємо працювати в інтересах пріоритетів галузей, а не окремих підприємств. Так це відбувається у всьому світі, де індустріальні асоціації мають дуже важливий голос і формують торгівельну політику. Ми будемо працювати не лише з великим, але й середнім і малим бізнесом. Бо за ним наше майбутнє. Важливим напрямком є посилення акценту на експорт послуг. У 2014 році він становив лише 17% від загального обсягу українського експорту. Послуги IT-галузі, наприклад, становили лише 2%! Між тим експорт послуг повинен сягати 25%, а в ідеалі - 30%, як це відбувається в інших розвинених країнах. Звичайно нам треба розвивати інфраструктуру, робити зміни у бізнес-кліматі, щоб цей бізнес не проводив операції через офшорні компанії», - зазначила Наталія Микольська.

      «Як відомо і за кордоном існує політика протекціонізму власних виробників і в Україні треба захищати власного виробника і формувати бізнес-клімат, у якому ми будемо захищати і лобіювали торгівельні інтереси нашої країни. Ми відкриті для спілкування з бізнес-асоціаціями, з індустріальними асоціаціями, з Торгово-промисловою палатою України», - підкреслила заступник Міністра.

 

    На заході у Торгово-промисловій палаті України були присутні представники майже всіх департаментів Міністерства, які займаються питаннями бізнес-клімату, промоушеном експорту, питаннями зон вільної торгівлі, механізмів торгівельного захисту та іншими. З ними змогли познайомитися, поспілкуватися, порадитися і домовитися про подальший діалог кілька сотень учасників Національного експортного форуму у ТПП України у перший день проведення, 16 квітня.

       Пан Чжан СІЮНЬ, Надзвичайний та Повноважний Посол КНР в Україні, розповів ппро співробітництво між нашими країнами.

       «Китай дуже цінує двосторонні відносини з Україною та розглядає її як надійного та практичного партнера. Розвиток відносин дружби між нашими країнами є політикою китайського уряду. Китайська сторона готова відігравати конструктивну роль у тому, аби Україна прямувала шляхом стабільного розвитку. Співробітництво у різних сферах між Китаєм та Україною, переживши період застою у минулому році, сьогодні характеризується тенденцією швидкого відновлення. Ми ведемо пошук нових проектів. Китай й надалі лишається другим за величиною торговельним партнером України. Двостороннє торгово-економічне співробітництво переходить від простої торгівлі до спільних проектів у сферах виробництва енергоресурсів, сільського господарства, фінансів, високих технологій», - зазначив Чжан Сіюнь.

      Під час обговорення важливої теми залучення фінансово-банківського сектору до питань кредитування та страхування вітчизняних експортерів, Голова Нацкомфінпослуг Ігор Пашко детально зупинився на тематиці організації страхування експорту в Україні та створенні державної експортної кредитної агенції (ЕКА).

      - Ми розглядаємо цей фінансовий інструмент, як вкрай необхідний для запровадження в  Україні. Експортна кредитна агенція має стати складовою державної програми підтримки експорту, - зазначив Ігор Пашко.

        У обговоренні тематики організації страхування експорту в Україні також взяла участь член комісії Нацкомфінпослуг Ольга Гурбич.

     

     Реалізація напрацьованих під час форуму пропозицій та законодавчих ініціатив, поряд із запровадженням повноцінної та всеосяжної зони вільної торгівлі з ЄС, дозволить підвищити експортний потенціал України, збільшити обсяги експорту українських товарів.

Джерело

00000exp2.[1]

00000exp1