Третина малих і середніх підприємств України сподівається виграти від зони вільної торгівлі з Євросоюзом
Дата: 23.02.2015

   Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за результатами опитувань промислових підприємств України у 2014 році підготував спеціальний звіт  щодо наслідків для різних підприємств впровадження ЗВТ з ЄС.

  00000truУ цьому звіті представлені результати опитування українських промислових підприємств, проведеного в рамках проекту «Дослідження ділової думки. Підприємства», який здійснюється Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Звіт аналізує результати спеціальних опитувань, проведених у квітні та жовтні 2014 року, які вивчали погляди бізнесу на питання міжнародної торгівлі. В опитуваннях взяли участь більше 300 підприємств (310 у квітні та 314 у жовтні), які представляють різні галузі промисловості. Серед опитаних підприємств є як великі (що налічують понад 250 працівників), так і середні (від 50 до 250 працівників) та малі (до 50 працівників) підприємства. Звіт показує різницю між відповідями підприємств різних секторів та розмірів, за умови, якщо вона статистично значуща. Крім цього, результати квітневого опитування були проаналізовані із врахуванням того, чи підприємства працюють на ринках Європейського Союзу.

   Дані дослідження показують, що тоді як серед великих виробників 30% працюють на європейських ринках, відповідна частка середніх підприємств становить 17,1%, а малих – лише 3%.

  Відповідно, малі та середні підприємства не так сильно, як великий бізнес, розраховують на позитивні наслідки для себе від підписання Угоди про асоціацію України з ЄС та введення в дію зони вільної торгівлі (ЗВТ). Так, 68,2% великих промислових підприємств України вважають, що виграють від запровадження ЗВТ з ЄС. Однак, такі позитивні очікування мають тільки 39,3% середніх та 35,9% малих підприємств.

В основному, малий та середній бізнес не очікує будь-яких змін від відкриття європейського ринку, а його досить значна частка побоюється втрат від планованої ЗВТ. Зокрема, 23,8% середніх підприємств та 16,7% малих підприємств припускають, що програють від запровадження вільної торгівлі між ЄС та Україною. Серед великих підприємств менше негативних очікувань: відповідна частка опитаних становить 10,6%.

00000eupp

    З іншого боку, перспектива погіршення торговельних відносин з Росією видається малому та середньому бізнесу не настільки загрозливою, як великому. Якщо майже половина (48,1%) великих промислових підприємств побоюються санкцій з боку Росії у випадку впровадження ЗВТ з Євросоюзом, то значно менше середніх та малих виробників розглядають такий ризик: 20,6% та 10,9% відповідно. Також менші за розміром підприємства не вважають загрозою для себе скасування режиму вільної торгівлі між РФ та Україною, якщо таке відбудеться з ініціативи РФ. Цей варіант розвитку подій загрожує 16% середніх промислових підприємств та 8,5% малих, порівняно із 44,7% великих підприємств.

Джерело