2 вересня 2025 року в області вперше з візитом — новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол Латвії в Україні Андрейс Пілдеговічс. На зустрічі з начальником ОВА В’ячеславом Чаусом, яка відбулась на Ніжинщині, говорили про результати співпраці, потреби та майбутні плани.
Серед присутніх: третій секретар Посольства Латвійської Республіки в Україні Александрс Міроновс, перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем, начальник Ніжинської РВА Григорій Ковтун.
У фокусі обговорення – питання відновлення, допомога у сфері енергетики, агропромислового сектору, психологічна підтримка жінок і дітей, облаштування укриттів тощо.
«Латвія – невелика країна з великим серцем. Країна, яка надає нам дійсно потужну підтримку у всіх напрямах. Та ми налаштовані на те, щоб наше партнерство було взаємовигідним для обох сторін. Наші глобальні цілі, об’єднані навколо однієї, – мотивувати людей повертатись та лишатись тут. Дякую латвійському народу за незмінну надійну підтримку. Впевнений, що наша співпраця буде тісною і взаємно корисною», – наголосив В’ячеслав Чаус.
Латвійські партнери продовжать реалізацію в області вже початих проєктів: низку з них вже завершено, деякі наразі в роботі. Опрацьовуються також спільні плани щодо подальших дій з відновлення.
«Для нас Чернігівщина лишається головним партнером. Її приклад – надихаючий. Ви змогли відігнати ворога, відбудувати свій регіон. Ми хочемо перейняти ваш досвід боротьби з викликами, – зауважив Андрейс Пілдеговічс. – Ми прагнемо якнайбільше підтримати освіту. Вражає те, як ефективно ви організували навчальний процес в умовах війни».
Важливо, що Чернігівщина продовжує нарощувати банк укриттів у закладах освіти. Так, у цьому навчальному році понад 80% дітей вийшли на навчання офлайн.
Принагідно Андрейс Пілдеговічс відвідав Талалаївський ліцей. Заклад зазнав пошкоджень під час активних бойових дій у березні 2022 року.
Завдяки державним коштам, співфінансуванню з місцевого бюджету та міжнародній підтримці у корпусах ліцею проведена реконструкція. Зокрема, минулого року в межах проєкту «Латвія для Чернігова: реконструкція соціальної інфраструктури», виконавцем якого є Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН), Уряд Латвії профінансував виконання робіт по реконструкції з утепленням фасаду будівлі та капітальний ремонт їдальні.
«За підтримки Латвії було облаштовано сучасний харчоблок. Також зроблено термомодернізацію будівлі. Це дало змогу забезпечити діток якісним гарячим харчуванням», – розповів Костянтин Мегем.
Крім того, в рамках проєкту «Латвія для Чернігова» було закуплене кухонне обладнання та обладнання для покращення якості питної води.
«Надсучасна система очищення води дає можливість нам забезпечувати учасників освітнього процесу якісною питною водою. Крім того, водою забезпечуються ще два навчальних заклади громади. По опалювальному сезону за минулий рік маємо суттєву економію у зв’язку з термомодернізацією. Дякуємо за таку важливу для нас підтримку», – зазначив заступник Талалаївського сільського голови Олександр Пивовар.
У рамках візиту до Чернігівської області Посол Андрейс Пілдеговічс також відвідав село Ягідне, де уряд Латвії надає підтримку з відновленням 5 зруйнованих будинків, та поспілкувався з місцевими жителями.