Пріоритетні напрямки транскордонного співробітництва Чернігівської та Гомельської областей: від ідей до конкретних результатів
Дата: 01.11.2016

logo531 жовтня 2016 року в центрі і перепідготовки підвищення кваліфікації працівників органів державної влади (м.Чернігів) в рамках проекту «Міжнародне Міжсекторне партнерство з розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України і Білорусі» Центром транскордонного співробітництва (Чернігів) за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського фонду (Словаччина) був організований українсько-білоруський круглий стіл «Пріоритетні напрямки транскордонного співробітництва Чернігівської та Гомельської областей: від ідей до конкретних результатів».

 Захід був проведений за участю представників найбільш активних громадських організацій і місцевих органів державної влади Чернігівської та Гомельської областей, які зацікавлені в подальшому розвитку транскордонних контаreceived_1631519253541098тів двох регіонів шляхом підготовки і реалізації спільних ініціатив в різних сферах.

 Даний круглий стіл був присвячений пошуку точок дотику і визначення пріоритетних напрямків транскордонного співробітництва громадкості і місцевої влади прикордонних регіонів України та Білорусі з метою подальшої реалізації спільних проектів і досягненню конкретних результатів. Крім цього, учасники заходу обговорили найбільш ефективні фінансові інструменти, які можуть бути використані ініціативними групами для втілення в життя існуючих проектних ідей.

 Під час вітального слова начальник відділу зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності та міжрегіонального співробітництва Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністраціі Віктор Власенко коротко ознайомив учасників заходу з нинішнім станом торгово-економічних зв'язків Чернігівської області з Гомельським регіоном, наголосив на важливості подальшого розвитку транскордонного співробітництва на кордоні України і Республіки Білорусь, а також висловив готовність підтримувати спільні ініціативи громадських організацій прикордонних регіонів з позицій місцевих органів влади.

 У свою чергу головний спеціаліст відділу зовнішніх зв'язків, зовнішньоекономічної діяльності та міжрегіонального співробітництва Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністраціі Леся Козачок більш детально зупинилася на законодавчих аспектах транскордонної співпраці, останніх ініціативах українського парламенту і уряду в цій сфері, а також найбільш пріоритетних напрямках транскордонного взаємодії Чернігівської та Гомельської областей. Зокрема, Л.Козачок підкреслила, що за результатами останніх парламентських слухань в Україні було прийнято рішення вдосконалити законодавчу базу у сфері транскордонного співробітництва та створити дієві механізми фінансування транскордонних ініціатив. Крім того, в серпні цього року Кабінет Міністрів України затвердив Державну програму розвитку транскордонного співробітництва на 2016-2020 роки, яка визначає пріоритетні напрямки та основні завдання розвитку транскордонного співробітництва на найближчі роки, механізм її реалізації, обсяги і джерела фінансування. Програмою передбачається реалізація 25 проектів транскордонного співробітництва, які спрямовані на розвиток інфраструктури прикордонних регіонів України, охорону навколишнього середовища. При цьому, за словами фахівця, на сьогоднішній день однією з головних проблем на місцевому рівні є брак досвіду в підготовці та реалізації транскордонних проектів, що має долатися за рахунок впровадження спеціальних навчальних програм.

 received_1631519170207773Про готовність розвивати співпрацю з українськими громадськими організаціями в соціальній сфері розповіла Олена Трубарова, директор білоруської громадської організації «Молоді християнські жінки», яка займається питаннями гендерної рівності, запобігання торгівлі людьми, профілактикою насильства в сім'ї, сприянням у пошуку роботи для окремих категорій громадян РБ.

Піднімаючи питання про проблемні аспекти та перспективи розвитку транскордонного співробітництва на українсько-білоруському прикордонні, президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень Євген Романенко наголосив, що на сьогоднішній день спостерігається тенденція до «занурення влади України та Білорусі в рішення своїх внутрішніх проблем» і «відсунення тематики транскордонного співробітництва на другий або третій план ». Експерт також висловив думку про те, що в нинішніх умовах громадські організації не мають реальних можливостей серйозно впливати на розвиток економічних контактів прикордонних регіонів або рішення проблем облаштування пунктів пропуску на українсько-білоруському кордоні, оскільки ці напрямки співпраці лежать в площині взаємодії регіональних влад України і Білорусі . У той же час, на думку Є.Романенком, в нинішніх умовах важливим завданням неурядових організацій та місцевої влади Чернігівської та Гомельської областей є збереження і активізація тих напрямків співпраці, які дозволяють підтримувати і розвивати взаємини між представниками культури, науки, освіти, спорту, ЗМІ і громадських організацій. Перспективними напрямками, за словами експерта, є також навчання представників ініціативних груп основам проектного менеджменту, вивчення досвіду прикордонного та міжрегіонального співробітництва країн Європейського Союзу, дослідження актуальних проблем на рівні районів Чернігівської та Гомельської областей з метою подальшого сприяння їх вирішенню.

 У другому блоці круглого столу українські та білоруські учасники обговорили існуючі можливості фінансування проектних ініціатив представників Чернігівської та Гомельської областей. За словами директора Гомельського регіонального агентства економічного розвитку Віктора Бурого, в умовах нестачі або повної відсутності підтримки транскордонного співробітництва з боку держави необхідно використовувати наявні можливості зовнішнього фінансування. Зокрема, білоруський фахівець запропонував проаналізувати перспективи використання деяких програм таких європейських і американських донорських організацій як Фонд ім. Фрідріха Еберта, GIZ, USAID, Фонд «Євразія» та ін.

 У свою чергу член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, Координатор Робочої групи № 2 «Економічна інтеграція та зближення з політиками ЄС» Юрій Вдовенко повідомив про можливість використання в найближчій перспективі механізму регрантінга в рамках Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства для реалізації проектів у транскордонній сфері . Експерт також підтвердив можливість ефективної співпраці з німецьким Фондом ім. Фрідріха Еберта, який активно підтримує громадські ініціативи українських і білоруських організацій, в т.ч. транскордонного характеру. Говорячи про підвищення ефективності транскордонної взаємодії між Гомельської та Чернігівською областями, Ю.Вдовенко звернув увагу регіональних чиновників на досвід європейських країн, в місцевих органах влади яких існують фахівці, що відповідають виключно за підготовку та реалізацію транскордонних проектів. Крім цього, український експерт запропонував білоруським колегам в майбутньому зробити акцент на реалізації спільних ініціатив на рівні прикордонних районів Чернігівської та Гомельської областей, що має полегшити процес робочої комунікації і досягнення кінцевих результатів.

received_1631519453541078

Заступник голови Ради Громадської організації «Центр транскордонного співробітництва» Борис Уваров коротко висвітлив можливості використання громадськими організаціями, вищими навчальними закладами та ЗМІ Чернігівської та Гомельської областей програми Міжнародного Вишеградського фонду «Visegrad 4 Eastern Partnership», яка спрямована на підтримку транскордонних ініціатив країн Східного партнерства в сфері культури, науки і досліджень, освіти, молодіжних обмінів, просування туризму, розвитку громадянського суспільства та підтримки процесу реформ.

 По завершенні основної частини заходу між представниками Центру транскордонного співробітництва (Чернігів) та громадської організації «Асоціація дітей і молоді» (Гомель) була досягнута попередня домовленість в контексті активізації молодіжного співробітництва прикордонних регіонів. Зокрема, білоруська сторона запропонувала українським колегам розглянути питання про участь молоді з Чернігівської області в заходах на території Гомеля, присвячених профілактиці СНІДу, які повинні бути організовані в грудні цього року.

 За підсумками круглого столу прийнято спільне рішення організувати в рамках підсумкової конференції проекту в 2017 році т.зв. Форум партнерів, який дозволив би зібрати воєдино представників місцевої влади, а також найбільш активних громадський організацій, вищих навчальних закладів, ЗМІ Чернігівської та Гомельської областей для встановлення робочих контактів, обміну досвідом та обговорення спільних проектів за тематичними напрямками.